Gdzie w aucie najlepiej zamontować bagażnik?

list Kategoria: Blog-Luxbox Dodano:

Samochód osobowy jest dla wielu osób jedną z najwygodniejszych form transportu. Sprawdza się zarówno na co dzień w dojazdach do pracy, jak i na dłuższych dystansach podczas wyjazdów na wakacje. Istotną zaletą podróżowania samochodem jest komfort pasażerów oraz duża ilość miejsca do przechowywania bagażu. 

Mianowicie poza tradycyjnymi bagażnikami istnieje jeszcze możliwość zamontowania dodatkowych boxów, w których najczęściej przewozi się sprzęt sportowy lub te rzeczy, które nie zmieściły się w aucie. Najpopularniejsze bagażniki są zakładane na dachy samochodów. Dostępne na rynku boxy dachowe różnią się od siebie wielkością, sposobem montażu i ceną. W zależności od potrzeb warto jeszcze przed dokonaniem zakupu zastanowić się, do jakich celów ma służyć tego rodzaju bagażnik.

Bagażniki dachowe najłatwiej zamontować na dachach samochodów typu van i kombi. Nie oznacza to jednak, że w mniejszych modelach jest to niemożliwe. Mianowicie wszystko uzależnione jest od producenta. Niektóre modele aut, niezależnie od rozmiarów, ze względu na swoje specyficzne konstrukcje np. przeszklone dachy mają znacznie obniżoną nośność, przez co montaż dodatkowego obciążenia nie jest wskazany. Bezpośrednio przed zakupem lub wypożyczeniem boxu wskazane jest więc zasięgnięcie rady u specjalisty bądź odwiedzenie strony producenta. Mianowicie funkcjonalny bagażnik to taki, który jest dopasowany do modelu danego samochodu oraz zamontowany w nieinwazyjny dla niego sposób.

W jaki sposób montuje się bagażnik dachowy?

Bagażnik dachowy musi być przede wszystkim solidnie zabezpieczony na dachu samochodu. Równie ważne jest to, by obciążenie było odpowiednio dostosowane do modelu auta oraz możliwości montażowych.  I choć rynek oferuje uniwersalne bagażniki, lepszą opcją jest skorzystanie z konkretnych rodzajów, które są zalecane dla danej marki. Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów boxów dachowych jest bagażnik bazowy, który mocuje się na dachu samochodu za pomocą specjalnych belek. Jeśli auto wyposażone jest w relingi dachowe, belki montuje się bezpośrednio do nich. Natomiast jeśli ich nie posiada, właściciel pojazdu jest zobowiązany do ich zakupu bądź też wyboru bagażnika bazowego ze stopami. Montaż takiego bagażnika na dachu pojazdu nie jest czynnością skomplikowaną.

Pierwszym krokiem jest połączenie stopek, w zależności od modelu, z uchwytem na wcisk lub dokręcenie ich śrubami. Następnie tak przygotowane elementy układa się na dachu. Jeśli ma on zaznaczone punkty montażu, stopki mocuje się w wyznaczonych miejscach poprzez usunięcie zaślepek. Niektóre bagażniki dociska się poprzez dociągnięcie klipsa, a inne wymagają przykręcenia śrub. Ważne jest to, by umieścić box w odpowiedniej odległości od tylnej klapy bagażnika, tak, by później nie utrudniał on otwierania drzwi. Z kolei w sytuacji, gdy dach jest wyposażony w relingi, każdą belkę montuje się w odległości ok. 75 cm od drugiej. Należy pamiętać o tym, że belki powinny wspierać box w 1/3 i 2/3 jego długości. Na koniec montuje się specjalne łapy, a obudowę stopy zamyka zaślepką z kluczykiem.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień