Jak bezpiecznie przewozić rowery na samochodowym bagażniku?

list Kategoria: Blog-Luxbox Dodano:

Rowery można przewozić autem na kilka sposobów. Do wyboru są różne rozwiązania jak haki, nadstawki, czy też na klapie bagażnika, nie każdy ze sposobów jest równie bezpieczny. W przypadku transportu rowerów autem ważne jest, aby nie tylko nie zniszczyć sprzętu, ale również zadbać o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi.

Gdzie przewozić rower?

Przewiezienie roweru może odbywać się w różny sposób, jednym z najmniej kosztownych, ale i najmniej praktycznych z punktu widzenia zabrania przestrzeni bagażowej, jest przewóz roweru wewnątrz pojazdu. Ze względu na fakt, iż w przypadku kilkudniowego wyjazdu, czy też wyjazdu wakacyjnego ten sposób wydaje się mało komfortowy, nie będziemy się nim dłużej zajmować. Do innych sposobów transportu rowerów zalicza się transport roweru na dachu. Zobaczmy jak zamontować rower na dachu, jakie są zalety takiego rozwiązania?

Przewóz roweru na dachu

Wybierając bagażnik dachowy do transportu roweru, należy podjąć wcześniej decyzję o sposobie montażu roweru. Wyróżnia się trzy typy uchwytów mocowanych na dachu. Rower może być mocowany za ramę roweru, za widelec oraz za przednie koło. W pierwszym przypadku jest to sposób nie do końca uniwersalny, biorąc pod uwagę konieczność transportu rowerów różnej wielkości tupu rower dziecięcy, czy rower z nietypową geometrią ramy. Lepszym rozwiązaniem wydaje się montaż roweru za widelec, który znacznie lepiej stabilizuje rower, ale problemem może okazać się konieczność demontażu przedniego koła.

Przewóz roweru na bagażniku samochodowym za widelec

Obecnie jednym z najbardziej uniwersalnych i jednocześnie najbezpieczniejszych sposobów transportu rowerów jest transport roweru za widelec. Tym sposobem można przewozić zarówno rowery o osi 9 mm, jak i rowery z osiami 12, 15 czy też 20 mm. Chcąc kupić dobry, czyli praktyczny bagażnik samochodowy do przewożenia roweru należy zwrócić uwagę, na jakiego to rodzaju rower będzie przewożony, a przed zakupem dobrze jest się upewnić czy do danego typu bagażnika będzie możliwość zamocowania roweru.

Jak podróżować z rowerem na bagażniku?

Podróżując z rowerem na dachu auta, należy poza dopilnowaniem właściwego jego umocowania pamiętać o zmianie stylu jazdy. Przede wszystkim trzeba pamiętać o ograniczeniu prędkości i manewrowaniu autem na zakrętach – ze względu na zamontowane rowery może to być stosunkowo trudny manewr, jeśli nie dostosuje się odpowiednio prędkości pojazdu do warunków na drodze. Jadąc z rowerem na bagażniku, trzeba zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednio większych odstępów między pozostałymi uczestnikami ruchu drogowego, oraz uważać na niskie gałęzie drzew czy wiadukty, które w przypadku większych rowerów mogą okazać się zgubne dla roweru. Decydując się na przewożenie roweru na dachu, trzeba liczyć się z tym, że znacznie zmieni się aerodynamika auta, samochód będzie się wolniej zbierał do wyprzedzania i będzie bardziej podatny na boczne podmuchy wiatru.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień